Kompostējamie maisiņi BIO konteineriem

2024-01-12

Kā jau iepriekš esam informējuši, no 2024. gada sākuma ir ieviesta BIO atkritumu šķirošana, kas pakāpeniski būs obligāta arī atkritumu radītājiem. Lai pārstrādes procesā tiktu iegūts kvalitatīvs komposts un par šo atkritumu apsaimniekošanu tiktu piemērots noteiktais BIO atkritumu tarifs, kas ir par 40% zemāks nekā nešķirotajiem atkritumiem, ir jāievēro pārstrādātāju noteiktās prasības, kas arī paredz, lai BIO atkritumi konteineros tiktu izmesti bez plastmasas iepakojuma.   

Lai nodrošinātu gan ērtāku un patīkamāku BIO konteineru lietošanu, gan padarītu vieglāku BIO atkritumu konteineru izbēršanu un konteineru iekšpusi saglabātu iespējami tīru, SIA "Jelgavas novada KU" saviem klientiem piedāvās iegādāties kompostējamos biopolimēru maisus 120 un 240 litru konteineriem. Šie maisi jāievieto konteineru iekšpusē, bet maisu malas ir jāuzstiepj uz konteinera malām, līdzīgi kā to dara atkritumu tvertnēm virtuvēs. 

Atbilstoši ražotāja norādēm, kompostējamie maisiņi pēc tekstūras nav kā plastikas maisiņi, kas ir gaisu necaurlaidīgi – tie ir tikpat elpojoši kā audums un tie ļoti veiksmīgi ierobežo tādus patogēnus kā baktērijas, vīrusus, sporas un pelējumu. Tas palīdz uzlabot higiēnu konteineros, kuros bioloģiskie atkritumi tiek izmesti. Arī brūnie BIO konteineri ir speciāli piemēroti kompostēšanai – tiem sānos ir ventilācijas atveres un konteinera apakšā ir ievietots speciāls plaukts, lai atkritumu uzglabāšanas laikā liekais mitrums uzkrātos atsevišķi.

Vēlamies vērst uzmanību, lai nerastos domstarpības par konteineros ievietoto maisu atbilstību, uz tiem obligāti jābūt norādēm, ka maisi izmantojami kompostēšanai - tas ir uzraksts angļu valodā "COMPOSTABLE", kā arī atzīme par maisu sertifikāciju "TŪV AUSTRIA".

Maisi ir sapakoti ruļļos un viena ruļļa cena ir 14.90 EUR, t.sk. PVN. Vienā rullī ir 16 gab. 140 l vai 12 gab. 240 l maisi.

Piebildīsim, ka ir pieejamas arī mazizmēra konteineru sistēmas, kas izmantojamas tieši virtuvēs un BIO atkritumu šķirošanu padara ērtu jau to rašanās vietā. Protams, var tikt izmantoti arī vienkārši, nelaminēti papīra iepakojumi - sākot no avīzēm un beidzot ar papīra maisiņiem, bet tas nebūs tik ērti un konteiners būs biežāk jāmazgā.

Biopolimēru maisus būs iespējams iegādāties SIA "Jelgavas novada KU" klientu centrā, Lielā iela 5/7, Jelgavā vai arī pieteikt to piegādi elektroniski e-pastā jnku@jnku.lv .