Ar 2019.gada 1.janvāri mainās rēķinu apmaksas kārtība

2018-12-28

No 2019.gada 1.janvāra tiek slēgti atlikušie SIA "Jelgavas novada KU" norēķinu punkti Kalnciemā, Elejā, Līvbērzē un Staļģenē, ka arī birojā Jelgavā. Tas nozīmē, ka par SIA "Jelgavas novada KU" sniegtajiem pakalpojumiem (apkure ūdens, kanalizācija, dzīvokļu īre, daudzdzīvokļu māju pārvaldīšana u.c.) vairs nevarēs norēķināties skaidrā naudā uzņēmuma kasēs. Tie, kas joprojām vēlēsies par pakalpojumiem maksāt skaidrā naudā, to varēs veikt:

  • Vietējās VAS "Latvijas pasts" nodaļās;
  • SIA "Jelgavas tirgotāja" veikalos

Šāds lēmums ir pieņemts vairāku apsvērumu dēļ:

  • Jau pāris gadu atpakaļ tika slēgti norēķinu punkti vairākos pagastos (Valgunde, Svēte, Zaļenieki, Platone, Vircava, Sesava, Glūda). Arī tad bija bažas, kā iedzīvotāji spēs norēķināties par uzņēmuma sniegtajiem pakalpojumiem. Par laimi, viss izrādījās vienkārši. Daļa izvēlējās norēķinus, izmantojot internetbankas, citi - vietējo veikalu pakalpojumus.
  • Skaidras naudas iekasēšanas izmaksas nepārtraukti pieaug. Ir jāalgo kasieris, jāuztur attiecīgās informācijas tehnoloģijas un tīkli, pieaug prasības gan datu, gan fiziskajai drošībai, kas arī prasa ievērojamus resursus. Ja maksa par skaidras naudas iekasēšanu vēl pāris gadu atpakaļ puslīdz sedza tās iekasēšanas izmaksas, tad šobrīd, bilance ir negatīva. Ir skaidrs, ka izmaksas, kuras nesedz konkrētā pakalpojuma lietotājs, sedz visi pārējie caur pakalpojuma tarifu. Tātad 7000 uzņēmuma klientiem būtu jāapmaksā 400 klientu vēlme norēķināties skaidrā naudā. Diemžēl pat vairākkārt paaugstinot maksu par skaidras naudas iekasēšanu, neizdotos segt arvien pieaugošās skaidras naudas iekasēšanas izmaksas. Tikai kasieru algošanai vien mēnesī tiek tērēts vairāk nekā 2000 eiro.
  • Jau vairākus gadus spēkā esošie normatīvie akti nosaka īpašas prasības kases aparātiem. Ja līdz šim, cerot, ka VID apstiprinās tādu kases aparātu lietošanu, kurš būtu piemērots komunālo pakalpojumu apmaksai un pieslēgts pie norēķinu sistēmas, tika lietoti vecie kases aparāti, tad, šobrīd ir skaidrs, piemērotu un normatīvajiem aktiem atbilstošu kases aparātu šādu maksājumu iekasēšanai un administrēšanai pārskatāmā nākotnē nebūs.

SIA "Jelgavas novada KU" aicina iedzīvotājus ar izpratni uztvert šādas reformas un turpmāk izvēlēties maksājumus veikt, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus, jeb internetbankas.