DZERAMĀ ŪDENS KVALITĀTE

Lai iegūtu informāciju par dzeramā ūdens kvalitāti, SIA "Jelgavas novada KU" veic dzeramā ūdens monitoringu, regulāri dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudot laboratorijā.

Kvalitatīva dzeramā ūdens piegāde iedzīvotājiem ir aktuāls un nozīmīgs sabiedrības veselības aspekts, kā arī svarīgs jautājums no Eiropas tiesību normu izpildes viedokļa.

SIA "Jelgavas novada KU" viena no prioritātēm ir nodrošināt Jelgavas novadu ar pēc iespējas kvalitatīvāku ūdeni, jo no ūdens kvalitātes ir atkarīga iedzīvotāju veselība. Kvalitatīvs un drošs dzeramais ūdens ir ar patīkamu, atsvaidzinošu garšu, caurspīdīgs, bezkrāsains, bez smakas un piegaršas. Lai dzeramo ūdeni varētu lietot ikdienas vajadzībām tā saturs nedrīkst saturēt mikroorganismus, parazītus un citas vielas, kas varētu kaitēt cilvēka veselībai, kā arī tā ķīmiskais sastāvs nedrīkst pārsniegt minētajos Ministra kabineta noteikumos noteiktās normas.


Garša, smarža, krāsainība, duļķainība

Dzeramā ūdens krāsu, garšu, smaržu un duļķainību nosaka tā sastāvā esošās ķīmiskās vielas. MK noteikumi nosaka, ka krāsai, garšai un smaržai jābūt pieņemamai patērētājiem un bez būtiskām izmaiņām. Duļķainība nedrīkst pārsniegt 3,0 NTU (nefelometriskās duļķainības vienības).


Vides reakcija, pH

Pilnīgi tīram ūdenim pH ir 7 un tas ir neitrāls. pH zem 7 nozīmē, ka vide ir skāba, virs 7 - sārmaina. Dzeramajā ūdenī pieļaujamā pH vērtība ir no 6,5 līdz 9,5 pH vienībām.


Elektrovadītspēja, EVS

Ūdens elektrovadītspēja ir atkarīga no ūdenī izšķīdušo sāļu daudzuma. Pie augstas elektrovadītspējas ūdenī notiek elektroķīmiski procesi, kuri veicina koroziju. Dzeramajā ūdenī pieļaujamā elektrovadītspēja ir 2500 µS cm-1.


Kopējās koliformas un Escherichia coli

Ja ūdens paraugā tiek konstatētas kopējās koliformas baktērijas liecina par piesārņojumu ūdens padeves tīklā, taču šis piesārņojums nav fekāls. Uz fekālu piesārņojumu avotu norāda Esherichia coli klātbūtne. Patērētājam piegādājamā dzeramajā ūdenī kopējo koliformu un E.coli norma ir 0/100ml.


Amonija joni

Amonija jonu klātbūtne ūdenī norāda uz iespējamo bakteriālo, notekūdeņu un dzīvnieku atkritumu piesārņojumu. Pārmērīgs amonija daudzums var pasliktināt ūdens garšu un smaržu. Dzeramajā ūdenī pieļaujamā amonija jonu koncentrācija ir 0,50 mg/l.


Mangāns

Paaugstinātas mangāna koncentrācijas gadījumā ūdenim ir raksturīga metāliska piegarša, reizēm - brūni sarkana nokrāsa, rodas brūnganmelni nosēdumi uz traukiem, izlietnēm, vannām, sanitārajām iekārtām, brūni melni traipi uz veļas, kā arī veidojas nogulsnes ūdens caurulēs. Dzeramajā ūdenī pieļaujamā mangāna koncentrācija ir 0,05 mg/l.


Dzelzs

Paaugstinātas dzelzs koncentrācijas gadījumā ūdenim ir raksturīga metāliska garša, reizēm - sarkanbrūna nokrāsa. Dzelzs var izgulsnēties ūdenī arī kā rūsas krāsas daļiņas. Rūsas krāsas daļiņas tādā gadījumā parādās uz traukiem, izlietnē, vannā, sanitārajās iekārtās radot sarkanbrūnus nosēdumus. Tāpat paaugstinātas dzelzs koncentrācijas gadījumā ūdenī mazgājot veļu tā pieņem dzeltenīgu nokrāsu. MK noteiktā dzelzs koncentrācijas norma dzeramajā ūdenī ir 0,2 mg/l.


Ūdens cietība

Ūdens ar paaugstinātu cietību rada nosēdumus un aplikumus ūdensapgādes sistēmās, caurulēs un bojā sadzīvē lietojamās ierīces. Sildot šādu ūdeni veidojas kaļķakmens, kas var kļūt par iemeslu santehnikas, apkures tehnikas, sildelementu, veļas un trauku mazgājamo mašīnu bojājumiem. Ūdens cietība netiek reglamentēta ar likumu vai MK noteikumiem.

SIA "Jelgavas novads KU " informē, ka nevienā no ciemiem, kur SIA "Jelgavas novada KU" sniedz ūdensapgādes pakalpojumus ūdens nav veselībai bīstams un to var lietot uzturā.

Vairākos ciemos ir paaugstināts sulfātu jonu saturs dzeramajā ūdenī, bet tas nav bīstami dzīvībai. SIA "Jelgavas novada KU" investīciju plānā no 2023.gada -2027. gadam ir iekļautas pozīcijas reversās osmozes filtru uzstādīšanai ciemu ūdens sagatavošanas stacijās.

Kā arī, SIA "Jelgavas novada KU" informē, ka ir iespējams privātmājās uzstādīt lokālos filtrus sulfātu jonu samazināšanai vai cietības samazināšanai dzeramajā ūdenī.


TESTĒŠANAS PĀRSKATI

Cenu pagasts  

Ānes un Teteles ūdensapgādes sistēma (02.08.2023)

Ānes un Teteles ūdensapgādes sistēma (11.05.2023)

Ānes un Teteles ūdensapgādes sistēma (21.02.2023)

Branku ūdensapgādes sistēma 

Jaunpēternieku ūdensapgādes sistēma

Elejas pagasts

Elejas ūdensapgādes sistēma (20.04.2023)

Elejas ūdensapgādes sistēma (21.02.2023)

Glūdas pagasts

Nākotnes ūdensapgādes sistēma (30.08.2023)

Nākotnes ūdensapgādes sistēma (14.04.2023)

Dorupes ūdensapgādes sistēma

Zemgales ūdensapgādes sistēma

Jaunsvirlaukas pagasts

Kārniņu ūdensapgādes sistēma

Staļģenes ūdensapgādes sistēma

Kalnciema pagasts

Kalnciema ūdensapgādes sistēma

Lielplatones pagasts

Lielplatones ūdensapgādes sistēma

Lielplatones speciālā internātpamatskola

Līvbērzes pagasts

Aizupes pamatskolas ūdensapgādes sistēma

Līvbērzes pamatskolas sanitārā telpa

Cimāles ūdensapgādes sistēma (01.06.2023)

Cimāles ūdensapgādes sistēma (14.04.2023)

Vārpas ūdensapgādes sistēma (01.06.2023)

Vārpas ūdensapgādes sistēma (14.04.2023)

Ozolnieku pagasts

Ozolnieku ūdensapgādes sistēma (30.08.2023)

Ozolnieku ūdensapgādes sistēma (29.05.2023)

Ozolnieku ūdensapgādes sistēma (11.05.2023)

Platones pagasts

Lielvircavas ūdensapgādes sistēma

Pēterlauku ūdensapgādes sistēma (29.05.2023)

Pēterlauku ūdensapgādes sistēma (17.04.2023)

Poķu ūdensapgādes sistēma

Salgales pagasts

Emburgas ūdensapgādes sistēma

Garozas ūdensapgādes sistēma

Svētes pagasts

Jēkabnieku ūdensapgādes sistēma

Svētes ūdensapgādes sistēma (29.05.2023)

Svētes ūdensapgādes sistēma (14.04.2023)

Valgundes pagasts

Vītoliņu ūdensapgādes sistēma (21.04.2023) 

Vītoliņu ūdensapgādes sistēma (21.02.2023)

Valgundes ūdensapgādes sistēma

Kalnciema ūdensapgādes sistēma

Tīreļu ūdensapgādes sistēma (01.06.2023)  

Tīreļu ūdensapgādes sistēma (21.04.2023)

Vilces pagasts

Vilces ūdensapgādes sistēma

Ziedkalnes ūdensapgādes sistēma

Vircavas pagasts

Vircavas ūdensapgādes sistēma

Mazlauku ūdensapgādes sistēma

Oglaines ūdensapgādes sistēma (01.06.2023)

Oglaines ūdensapgādes sistēma (17.04.2023)

Platones ūdensapgādes sistēma

Zaļenieku pagasts

Zaļenieku ūdensapgādes sistēma